Sıradaki filmimiz O Silencio do Ceu, Brezilya yapımı, dili İspanyolca ve Portekizce. Benim İspanyolca film tutkumu bilenler bilir. Klasik Amerikan filmlerinden sonra tarz ve fonetik olarak çok hoşuma gidiyor doğrusu.
O Silencio do Ceu Filmi sarsıcı bir tecavüz sahnesiyle başlıyor, ilk saniyelerde psikolojik gerilimi iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. Neyse ki ilerleyen dakikalarda tansiyon düşüyor. Eşini tecavüze uğrarken gören Mario fobileri nedeniyle gerekli zamanda gerekli müdahaleyi yapamamıştır. Fakat daha sonra yavaş yavaş intikamını alacaktır. Mario’nun kendisiyle yüzleşmesi, korkularının üzerine gitmesi işleniyor filmde. Fakat ne kadar yol aldığı ile ilgili kısımlar yoruma açık.

İlk sahnede Mario’nun müdahalede bulunamaması sizi ciddi anlamda öfkelendirebilir ya da  Mario’yla tamamen özdeşim kurabilirsiniz. Bu anlamda kendinizi de tahlil etme fırsatı bulacaksınız. Ben Mario’ya öfkelenenlerdenim.

Orijinal adı O Silencio do Ceu, İngilizce’ye The Silence of the Sky olarak, Türkçe’ye ise Gökyüzünün Sessizliği olarak çevrilmiş. Adından da anlaşıldığı gibi olay gün yüzüne çıkmıyor. Diana kocası Mario’ya olanlardan bahsetmiyor. Tabi ki onun bu duruma şahit olduğu da hiç aklına gelmiyor.  Belki eşinin korkularını iyi bildiğinden ya da tecavüzcüyle arasında yaşanan geçmiş ilişkiden dolayı sessizliğini korumayı başarıyor ve kaygılarıyla tek başına mücadele etmeyi seçiyor.

Evet rastgele seçip yine başarı oranını yüksek bulduğum bir film daha. İzlemenizi tavsiye ederim efendim, şimdiden iyi seyirler…