Nise : The Heart of Madness – Nise: O Coração da Loucura (2015)

İdealist bir psikiyatristin yaşanmış gerçek öyküsü. Nise : The Heart of Madness  filmini izlemeyi ben seçtim zaten konu psikoloji olunca hem de film yaşanmış bir hikaye olunca beni kimse durduramadı. 2015 yapımı bir brezilya filmi. Filmin dili ise Portekizce.

Nise atandığı psikiyatri hastanesinde diğer doktorların hastaları tedavi etmede elektro konvülsif terapi (ekt- diğer bir deyişle elektro şok tedavisi) ve lobotomi (beynin hasarlı olan kısmının öldürülmesi) gibi yöntemler kullandıklarını görür. Psikiyatrik bozukluklarının tedavisinde hastanın kendi rızası olmadan bu tarz insanlık dışı tedavi yöntemleri ona hiç mantıklı gelmemiştir. Ve bu fikrini iş arkadaşlarıyla ve başhekim ile paylaştığında ise ona terkedilmiş rehabilitasyon alanında görev verilir. Diğer tüm psikiyatrist arkadaşlarının aksine Nise şizofreni hastalarının meşguliyet terapisi ile daha iyi olacaklarını savunur. Tüm herkesi karşısına almak pahasına, hatta ilk etapta yanında çalışan hemşirelerin bile desteğini almadan kendi çabalarıyla hastaların güzel vakit geçirebileceği, bilinçaltlarını özgürce dışa vurabilecekleri gerek resim gerek heykel yaparak içsel dürtülerini yararlı hale sokabilecekleri bir ortam yaratmayı başarmıştır.

Şahsen oralarda çalışmış biri olarak ruh sağlığı hastanelerinin ve orada yatan hastaların durumunu çok iyi bilirim. Nise : The Heart of Madness filminde anlatılanın eksiği var fazlası yok. Dışkısıyla duvara resim yapan hasta mı ararsınız, doktora hasta bakıcıya saldıran hasta mı, yoksa ilk fırsatta seksüel isteklerini ortaya çıkaran hastalar mı… Diğer bir yandan manik bir hasta fazla coşkun diye ona ekt yapmayı marifet sanan psikiyatristler, hastalara yapılmaya çalışılan psikoterapi ya da meşguliyet gibi diğer rehabilitasyon çalışmalarının sadece psikologlar da kendini işe yarar hissetsin diye olarak gören psikiyatristler, ilaçlarla dünyayı değiştirebileceklerini sananlar, neler neler… Evet bunlar malesef bu bozuklukların ve bu ortamların gerçekleri. Zor bir hasta grubu, kötü fiziksel ortam, iş güvenliği namına birşey yok ama onlar için birşeyler yapmak zorundayız. Tabi ki psikiyatrist ilacını yazacak gerekli gördüğü durumlarda ekt ya da lobotomi gibi yöntemler de uygulanacak, hasta bakıcı kişisel bakımını sağlayacak, sosyal çalışmacılar aile boyutuna el atacak, psikologlar da psikofarmokolojik tedaviye ek olarak psikoterapi çalışmaları yapacaklar.  Tedavinin bir bütün olduğunu ve ruh sağlığı alanında çalışan kişilerin zincirin birer halkası gibi düzen içinde çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Nise : The Heart of Madness filmini izlemenizi öneririm, hele ki psikoloji ve psikiyatri ile ilgileniyorsanız daha da şiddetle tavsiye ederim, oldukça güzel özdeşimler yakalıyorsunuz çünkü. Yorumları bekliyorum…