Klinik – The Clinical (2017)

klinik

Klinik – The Clinical

Bir netflix original yapımı olan film Klinik (The Clinical)’ı izledik O’nunla birlikte. Filmin psikoterapi ve psikiyatri ile ilgili olduğunu düşündüğüm için ben istedim izlemeyi sağolsun kırmadı o da benden meraklıdır zaten bu konulara.
Evet The Clinical aslında psikolojik bir film fakat daha çok bir gerilim filmi diyebiliriz. Filmi soluksuz izlememin bir nedeni de başrol oyuncusu olan psikiyatrist ve psikoterapist Jane ile özdeşim kurmam oldu. Jane’in başına ne geldiyse sanki aynılarını ben de yaşayacakmışım gibi heyecanlandım ve normal izleyiciden bir kat daha fazla gerildim.
Gelelim filmin konusuna… Travma uzerine uzmanlaşmış bir psikoterapistin ergen bir hastasının kendisine saldırması ve suisid girişimi sahnesiyle başlar herşey. Yaşadığı olay Dr. Jane’in kendisi için de travmatik bir hal almıştır ve bununla ilgili tedavi görmektedir. Terapistinin önerisi üzerine daha hafif vakalar görmeye başlayan Jane’in karşısına yüz nakli yapılmış bir travma hastası olan Alex çıkana kadar herşey yolundadır. Travma çalışmaya tekrar başlamasıyla birlikte kendi travması da artan Jane tekrar kötü deneyimler yaşamaya başlar. Filmin sonunda hiç tahmin edemeyeceğiniz ve ağzınızı açık bırakan bir kurguyla karşı karşıya bulursunuz kendinizi. Şahsen ben film boyunca bu halüsinasyon mu yoksa realite mi diye düşünmekten kendimi alamadım. Fakat olaylar hiç de sandığım gibi değildi.
Son olarak biraz psikolojiye ilginiz varsa, psikoterapi seansları nasıl olur diye merak ediyorsanız ve etik ilkelerin uygulamaları ve ihlali üzerine düşünmek isterseniz ve en önemlisi gerilim türünden keyif alıyorsanız The Clinical filmi tam size göre olabilir…