I don’t feel at home in this world anymore – Bu Benim Dünyam Değil (2017) filmin adına bak sanki adam tüm senaryoyu başlık yapmış dediğinizi duyar gibiyim. Evet isim ilginç, ama zaten film de öyle.

I don’t feel at home in this world anymore – Bu Benim Dünyam Değil filminde başrolde Elijah Wood olması bu filmi izlemek için bir sebep değil tabi ki, fanatik hayranları için olabilir belki de. Çünkü Elijah Wood hayli ilginç bir tiplemeyle çıkıyor karşımıza, Tony, çelimsiz, özgüven problemi olan, takıntılı, garip… Ama seviyorsunuz sempatik geliyor bir süre sonra. En kral kahramanınız olup çıkıveriyor sonradan.

Ve asıl baş kahramanımız Melanie Lynskey, yardımcı hemşire olan Ruth karakterine can veriyor. Hem Tony hem de Ruth oldukça masum ve sevimli karakterler. Ortak özellikleri yalnız bir hayatları olması. Ediyle Büdüyü andıran sıkı bir arkadaşlık ilişkisi ortaya çıkıyor sonradan. Ruth mesleğinin de etkisiyle dünyayı ve yaşamın anlamını sorgulayan, hafif depresif yalnız yaşayan ve etrafında pek de kimse olmayan bir kadın. En korktuğu şeylerden biri insanlara zarar vermek iken kendini bir şekilde suça bulaşmış buluyor. Yalnız yaşadığı evine giren ve bilgisayarı ile babaannesinden kalma antika çatal bıçak takımını çalan hırsızın yakalanması ile polis ilgilenmeyince iş Ruth’a düşüyor. Tek başına bu konuda birşey yapamayacağını anlayan Ruth, garip komşusu Tony’den yardım istiyor ve Tony de hayatındaki boşluğu bir şekilde doldurmaya dünden razı 🙂

İkili bilgisayar ve gümüş çatal bıçak takımını kurtarayım derken kendilerini büyük bir maceranın içinde buluyorlar. Kişinin içindeki duyguları doğru şekilde açığa çıkaramaması yanlış sonuçlar doğurabiliyor. Belki işin sonunun böyle olacağını bilseydi hiç peşine düşmezdi çalınan eşyalarının.

Dikkat: I don’t feel at home in this world anymore – Bu Benim Dünyam Değil filmi oldukça fazla miktarda şiddet içermektedir. Şahsen ben şiddet sahnelerini izleyemeyen biri olarak bir kaç sahnede gözlerimi O’nun elleriyle kapatmak zorunda kaldım. Özellikle bir yılanlı sahne var ki sormayın, izlemedim görmedim ama kötü olduğunu tahmin ediyorum. Belki de benim şiddet eşiğim çok düşüktür ama içinizde benim gibi olanlar varsa uyarımı yapayım dedim.