Embarazados – We Are Pregnant.

Yine ben ve İspanyolca film… Ben bu işi biraz abarttım sanırım. Everybody Leaves ve Don’t Blame the Kid‘den sonra neredeyse iki hafta içinde Embarazados – We Are Pregnant üçüncü İspanyolca filmim oluyor. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim artık Amerikan filmleri kendini tekrarlıyor ve farklı tatlar arıyoruz.

Bizim hikayemiz aynı, yine bir akşam hatta bebek uyumadan o kendi halısında dergilerle oynarken biz film izlemeye çabaladık. Neyse ki filmin yarısında uyudu, diğer yarısını sessiz sakin izledik.

Gelelim 2016 yapımı Embarazados – We Are Pregnant filmine. Türkçeye Hamileyiz olarak çevrilmiş. Filmin konusu güzel, özellikle anne baba olduktan sonra bu tarz ebeveynlik ile ilgili filmler daha bir dikkatimi çekmeye başladı. Yolunda giden bir evlilikleri olan çift doktora giderler ve kadının pre menapoz dönemine girdiği ve erkeğin de sperm kalitesinin düşük olması sebebiyle normal yollardan bebek sahibi olamayacaklarını öğreniyorlar ve tüp bebek macerasında buluveriyorlar kendilerini.

Aslında Embarazados – We Are Pregnant filminde aile içi etkileşimin etkisini görüyoruz. Eşlerden erkek olanın (Fran) biraz umarsız, kararsız ve tutarsız halleri arkadaşlarının etkisinde kalması sonucu bebek istemediği için nasıl sorumluluktan kaçındığı, eşlerden kadın olanın ise (Alina) tam aksine ne istediğini bilen, tutarlı ve sorumluluk bilinciyle ilişkisini devam ettirme çabası, yaşadığı mağduriyet ve istediği şeyi yani bebeği elde etmek için açtığı özgürce savaş. Hayır hayır pozitif ayrımcılık yok, hem cinsimin tarafını da tutmuyorum, Embarazados – We Are Pregnant filmini izlediğinizde göreceksiniz Fran hayattan ne istediğini bilmeyen biri olarak karşınıza çıkacak. Çok mu yerdim? Tamam o kadar da değil belki de ben biraz işin içine duygularımı kattım belki de filmdeki sadakatsizlik sahnesi beni çok etkilemiş olabilir. Yani orada bile Fran’ı çok afedersiniz karaktersiz bir erif olarak değerlendiriyorum. Sen evlisin, diğer arkadaşların bekar kardeşim, sen niye onlarla partilere gidiyorsun yok sırf seksi olduğu için stajer almalar falan. Ve Fran’ın karaktersizliğine bir pencere daha açıyorum, tüp bebek olayında kararsızlıklar yaşarken arkadaşıyla konuştuğunda arkadaşı çocuk istemediğini ifade etmiş ve Fran da bundan içten içe etkilenip karısı ile yollarını ayırmıştı. Fakat daha sonra aynı arkadaşı baba olacağını duyurduğunda Fran’ın gözlerindeki o aldatılmışlık ifadesini yakalayanlar olmuştur. İşte sen böyle ne istediğini bilmezsen kendi hayatını yaşayamazsın Fran efendi, başkası bebek istemiyor diye bebek istemez havalara girer, başkasının seksi olduğu için işe aldığı stajer ile yatar, seks yaparken şeyine de şeyi yer sonra herkes sevgilisiyle mutlu mesut gezip dolaşırken sen onların arkasından bakar da gül gibi karıcığını yarı yolda bıraktığına hala üzülmez misin be adam!

Ay bilmiyorum bu film nedense beni gözyaşlarına boğdu. Filmin türü komedi olarak geçmesine rağmen üstelik. Ya ben bugün hassas günümdeyim ya da filmi biraz fazla içselleştirdim.  Siz benim kadar içselleştirmeden sadece film olarak izleyin olur mu gülün geçin. Embarazados – We Are Pregnant güzel film.

Ha bu arada söylemeden edemeyeceğim. İspanyol filmlerinde aynısı Don’t Blame the Kid‘de de vardı. Filmin sonunda çok güzel animasyonlar çıkıyor. Hikayenin devamını ya da şimdiye kadar olan kısmını cartoon şeklinde izlemek keyif veriyor…

Embarazados – We Are Pregnant