İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi denedik yine. Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası adlı eserinin  radyo tiyatrosuna uyarlanmış halini radyodan dinledik. Nasıl mı oldu bu? Bir pazar günü arabada giderken her zamanki gibi O’nun sevdiği yabancı hit parçalar ya da benim sevdiğim nostaljik şarkılar dinlemek yerine açık kalan ntv radyoda takılıp kalmıştık. Bir olay anlatılıyordu bir polisin soruşturması ile ilgili. Arkadan gelen sesler, efektler o kadar iyi geliyordu ki konuşmalara, olayın örgüsüne takılıp kalmıştık. Sonra işimiz olan bebek mağazasına geldiğimiz için arabadan inmek zorunda kaldık ama ikimizde de arabanın içinde dursak da biraz daha dinlesek modu vardı. Neyse indik arabadan, radyoyu kapadık, hikaye akıyordu, işimizi olduğundan çabucak bitirip arabaya geri geldiğimizde hala bitmemişti. Hatta eve geldiğimizde evin otoparkında bile bekledik, dinledik hemen inemedik arabadan.

Sorduk kendi kendimize bu neydi böyle, dinlediğimiz şeyin Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası, Başkomiser Nevzat’ın Maceraları olduğunu biliyorduk ama bir daha nasıl ulaşabilirdik. Daha önce radyo tiyatrosu dinlemiştim ama hep kısa kısa tek bölümlüktü. Uzun bir polisiye romanın gayet uzun süreceğini tahmin edebiliyordum.

Kitap okumayı severiz, radyo dinlemeyi de ayrı ayrı. Ama bu radyo tiyatrosu olayı çok değişik bir iz bırakıyor insanda. Kitap okurken ki gibi hayal gücünüz tam gaz çalışıyor, betimlemeleri, insan tiplerini siz hayalinizde canlandırıyorsunuz, sadece size özel sizin kahramanlarınız oluyorlar. Kitap okumaktan farklı olarak radyo tiyatrosunda olayla ilgili sesler, efektler de yer alıyor. Yani aslında gerçekten de değişik bir deneyim. Bir yandan sanki tiyatroya gitmişsiniz ama ekranı göremiyorsunuz gibi, diğer bir yandan da birisi size bir kitabı okuyor ve siz de onu dinliyorsunuz gibi…

O’nun yoğun araştırmalarının ardından yayının podcastini bulmuştuk internetteki bu adresten. Boş bulduğumuz her vakit dinliyorduk. Kahvaltı hazırlarken, bulaşık yıkarken, oturma odasında otururken… 36 bölüm halinde yayınlanmıştı roman ve söylememe gerek yok zaten oldukça sürükleyiciydi. Polisiye türünde bu romanda İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit Başkomiser Nevzat ve arkadaşlarının cinayeti çözmek için yaşadığı maceraları anlatıyor. Kitabı dinlerken ya da okurken İstanbul, tarih ve genel kültür ile ilgili birçok yeni şey öğrendiğimizi söyleyebilirim. Geniş bir araştırma sonucu ustaca kaleme alınmış, kendinize pek çok şey katacağınız bir kitap. Öncelikle okumanızı ama bizim gibi kitap eline almaya pek zamanınız yoksa radyo tiyatrosu şeklinde dinlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.